Redakcja Polska

Ukraińskie uderzenia pociskami ATACMS zmuszą Rosję do rozproszenia lotnictwa

18.10.2023 12:09
Uderzenia amerykańskimi pociskami ATACMS, przeprowadzone przez siły ukraińskie, zmuszą rosyjskie dowództwo do rozproszenia zasobów lotnictwa i przeniesienia niektórych samolotów na lotniska położone dalej od linii frontu - ocenia w środę Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW: ukraińskie uderzenia pociskami ATACMS zmuszą Rosję do rozproszenia lotnictwa.
ISW: ukraińskie uderzenia pociskami ATACMS zmuszą Rosję do rozproszenia lotnictwa.FB/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

"Prawdopodobne rozproszenie samolotów rosyjskich pomiędzy lotniska na okupowanych terenach Ukrainy i przeniesienie zasobów lotnictwa dalej od linii frontu zakłóci zapewne wsparcie rosyjskiego lotnictwa" dla działań obronnych i lokalnych działań ofensywnych - prognozuje amerykański think tank.


Posłuchaj
00:51 12615409_1.mp3 Władze w Kijowie potwierdziły pierwsze użycie przez ukraińską armię amerykańskich rakiet ATACMS. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Eksperci wskazują, że przeniesienie samolotów na tyły opóźni czas ich wsparcia operacji wojsk lądowych. Dotyczy to zwłaszcza śmigłowców rosyjskich, które dotąd operowały na niewielkich odcinkach frontu przez długi czas, starając się niszczyć ukraińskie oddziały zmechanizowane. "Rozproszenie zasobów lotnictwa na większą liczbę lotnisk postawi też przed rosyjskimi siłami powietrzno-kosmicznymi większe wyzwania, jeśli chodzi o ciągłość i koordynację" - dodaje ISW.

Przybycie na Ukrainę pocisków ATACMS stanowi "znaczące zagrożenie dla rosyjskich składów amunicji na tyłach i prawdopodobnie zmusi dowództwo rosyjskie do wyboru pomiędzy fortyfikowaniem istniejących magazynów i dalszym ich rozpraszaniem" - ocenia think tank.

Analitycy przypominają, że po otrzymaniu od USA artylerii rakietowej HIMARS latem 2022 roku siły ukraińskie obrały za cel skoncentrowane wówczas rosyjskie magazyny broni. Rosjanie wtedy musieli rozciągnąć logistykę wzdłuż lądowych tras dostaw, co do pewnego stopnia utrudniło im przekazywanie zaopatrzenia na front. "ATACMS prawdopodobnie stanowić będą podobne wyzwanie dla wojsk rosyjskich. Te mogą skoncentrować się albo na fortyfikowaniu istniejących magazynów, albo też na (tworzeniu) bardziej rozproszonych, a więc nadmiernie wydłużonych systemów logistycznych dla amunicji" - prognozuje ISW.

Ukraina wystrzeliła we wtorek pierwsze dostarczone jej przez USA pociski balistyczne ATACMS o zasięgu 160 km. Siły ukraińskie użyły tych pocisków do uderzenia na rosyjskie bazy lotnicze w okolicach okupowanych miast Berdiańsk i Ługańsk, niszcząc dziewięć śmigłowców wroga. 


PAP/dad

FSB próbuje stworzyć sieć agenturalną na Ukrainie. Celem jest destabilizacja państwa

17.10.2023 10:08
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie Ołeksij Daniłow poinformował, że Rosja próbuje zbudować na Ukrainie sieć agentów wpływu. Jak podają ukraińskie służby jej celem będzie destabilizacja wewnętrzna w kraju.

Niemieckie maszyny wysokiej technologii nadal pracują dla rosyjskiego przemysłu obronnego

17.10.2023 11:26
Biznes z Rosją? „Nastąpiło całkowicie wycofane z produkcji” – twierdzą przedstawiciele Grupy NSH, jednej z największych niemieckich firm zajmujących się inżynierią mechaniczną. Ale okazuje się to nie być prawdą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy maszyny i komponenty nadal trafiały do ​​Rosji. Jak to możliwe?  

Polskie MSZ wzywa Hamas i Izrael do natychmiastowej deeskalacji konfliktu

18.10.2023 10:45
Ogromna liczba cywilnych ofiar konfliktu trwającego między Hamasem a Izraelem wywołuje nasze oburzenie, jesteśmy zszokowani informacjami o okrutnym ataku na Al-Ahli Hospital w Gazie; stanowczo wzywamy obie strony do natychmiastowej deeskalacji konfliktu - oświadczyło w środę polskie MSZ.